Karel Svoboda - hudební skladatel

Vyhrávejte ZDARMA
Akční nabídka:
Online sázková kancelář Fortuna 1 100 Kč ZÍSKEJ
BONUS
Online sázková kancelář Tipsport 1 000 Kč ZÍSKEJ
BONUS
Online sázková kancelář Chance 200 Kč ZÍSKEJ
BONUS

 

Nejznámější český hudební skladatel posledních několika let byl bezesporu Karel Svoboda. Je autorem velké spousty hitů, filmové hudby a několika muzikálů.

Hudební skladatel Karel SvobodaFoto: Facebook.com

Karel Svoboda životopis (Wikipedie)

Skladatel Karel Svoboda se narodil 19. prosince 1938 v Praze. Odmala hrál na klavír a měl k hudbě blízko, což jej později ovlivnilo natolik, že po střední škole opustil studium stomatologie na Univerzitě Karlově a začal se hudbě věnovat naplno.

Na počátku šedesátých let založil skupinu Mefisto, která později získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Zde dostal možnost skládat pro „Zlaté děti 60. let“ – Václava Neckáře, Martu Kubišovou či Helenu Vondráčkovou. Složil také více než 70 hitů pro Karla Gotta, spolupracoval i s Hanou Zagorovou, Evou Pilarovou, Waldemarem Matuškou, Jiřím Schelingerem, Janou Kratochvílovou a spoustou dalších českých zpěváků či zpěvaček.

Kromě písniček skládal také filmovou či pohádkovou hudbu, je také autorem 4 známých muzikálů (Dracula, Monte Cristo, Noc na Karlštějně, Golem). Za svou tvorbu získal Svoboda řadu ocenění, například 5 zlatých desek německé firmy Polydor, lesklou diamantovou desku za více než 10 milionů prodaných zvukových kopií od českého Supraphonu, platinovou desku za album Noc na Karlštejně a spoustu dalších.

Karel Svoboda už bohužel není mezi živými – 28. ledna 2007 spáchal na zahradě své vily v Jevanech sebevraždu, jeho žena Vendula jej našla zastřeleného. Je pochován na hřbitově u kostela svatého Jiří v Aldašíně.

Karel Svoboda – písničky, skladby, hity, filmová hudba

První Svobodův hit, který ovládl rádia, byla v roce 1968 Lady Karneval, kterou nazpíval Karel Gott. Je také autorem hitů jako Stín katedrál, Čau, lásko, Jsi můj pán nebo známou písničkou z pohádky Tři oříšky pro Popelku Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, která byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií v historii českého filmu. Bohatý seznam písní s hudbou Karla Svobody naleznete zde.

Kromě Popelky nelze nezmínit také pohádky Sůl nad zlato, Jak se budí princezny nebo Z pekla štěstí, televizní seriály Návštěvníci, Létající Čestmír, Cirkus Humberto nebo Rodinná pouta a samozřejmě Včelka Mája, která se stala populární nejen u nás, ale i celosvětově. Skládal také pro zahraničí, například jeho filmová hudba pro německý Und keiner weint mir nach byla dokonce nominována na Oscara.

Poslechněte si sestřih největších hitů Karla Svobody:

Karel Svoboda: manželky a děti

Svoboda se poprvé oženil v roce 1969, kdy si vzal Hanu Bohatovou. Měl s ní 2 děti – Janu a Petra. Hana Svobodová zemřela v roce 1993, o 2 roky později si známý skladatel vzal Vendulu Horovou. Rok po svatbě se jim narodila dcera Klára, v pouhých 4 letech však zemřela. V roce 2005 se Vendule a Karlovi narodil syn Jakub, kterého už si Karel Svoboda bohužel moc neužil, o 2 roky spáchal již zmíněnou sebevraždu.

Využijte skvělý BONUS
Získejte 100 000 Kč a 200 Kč zdarma
Online sázková kancelář Maxi-Tip Začni sázet
Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Přepnout na plnou verzi
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Provozovatel: J & L SOLUTIONS LIMITED, Suites 41/42, Victoria House, 26 Main Street, Gibraltar