Karel Svoboda (skladatel) - životopis a skladby | Bet-Arena.cz

Karel Svoboda - hudební skladatel

Vyhrávejte ZDARMA
Akční nabídka:
Online sázková kancelář Fortuna 900 Kč ZÍSKEJ
BONUS
Online sázková kancelář Tipsport 150 Kč ZÍSKEJ
BONUS
Online sázková kancelář Chance 200 Kč ZÍSKEJ
BONUS

 

Nejznámější český hudební skladatel posledních několika let byl bezesporu Karel Svoboda. Je autorem velké spousty hitů, filmové hudby a několika muzikálů.

Hudební skladatel Karel SvobodaFoto: Facebook.com

Karel Svoboda životopis (Wikipedie)

Skladatel Karel Svoboda se narodil 19. prosince 1938 v Praze. Odmala hrál na klavír a měl k hudbě blízko, což jej později ovlivnilo natolik, že po střední škole opustil studium stomatologie na Univerzitě Karlově a začal se hudbě věnovat naplno.

Na počátku šedesátých let založil skupinu Mefisto, která později získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Zde dostal možnost skládat pro „Zlaté děti 60. let“ – Václava Neckáře, Martu Kubišovou či Helenu Vondráčkovou. Složil také více než 70 hitů pro Karla Gotta, spolupracoval i s Hanou Zagorovou, Evou Pilarovou, Waldemarem Matuškou, Jiřím Schelingerem, Janou Kratochvílovou a spoustou dalších českých zpěváků či zpěvaček.

Kromě písniček skládal také filmovou či pohádkovou hudbu, je také autorem 4 známých muzikálů (Dracula, Monte Cristo, Noc na Karlštějně, Golem). Za svou tvorbu získal Svoboda řadu ocenění, například 5 zlatých desek německé firmy Polydor, lesklou diamantovou desku za více než 10 milionů prodaných zvukových kopií od českého Supraphonu, platinovou desku za album Noc na Karlštejně a spoustu dalších.

Karel Svoboda už bohužel není mezi živými – 28. ledna 2007 spáchal na zahradě své vily v Jevanech sebevraždu, jeho žena Vendula jej našla zastřeleného. Je pochován na hřbitově u kostela svatého Jiří v Aldašíně.

Karel Svoboda – písničky, skladby, hity, filmová hudba

První Svobodův hit, který ovládl rádia, byla v roce 1968 Lady Karneval, kterou nazpíval Karel Gott. Je také autorem hitů jako Stín katedrál, Čau, lásko, Jsi můj pán nebo známou písničkou z pohádky Tři oříšky pro Popelku Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, která byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií v historii českého filmu. Bohatý seznam písní s hudbou Karla Svobody naleznete zde.

Kromě Popelky nelze nezmínit také pohádky Sůl nad zlato, Jak se budí princezny nebo Z pekla štěstí, televizní seriály Návštěvníci, Létající Čestmír, Cirkus Humberto nebo Rodinná pouta a samozřejmě Včelka Mája, která se stala populární nejen u nás, ale i celosvětově. Skládal také pro zahraničí, například jeho filmová hudba pro německý Und keiner weint mir nach byla dokonce nominována na Oscara.

Poslechněte si sestřih největších hitů Karla Svobody:

Karel Svoboda: manželky a děti

Svoboda se poprvé oženil v roce 1969, kdy si vzal Hanu Bohatovou. Měl s ní 2 děti – Janu a Petra. Hana Svobodová zemřela v roce 1993, o 2 roky později si známý skladatel vzal Vendulu Horovou. Rok po svatbě se jim narodila dcera Klára, v pouhých 4 letech však zemřela. V roce 2005 se Vendule a Karlovi narodil syn Jakub, kterého už si Karel Svoboda bohužel moc neužil, o 2 roky spáchal již zmíněnou sebevraždu.

Využijte skvělý BONUS
Získejte 100 000 Kč a 200 Kč zdarma
Maxi Tip - sázková kancelář Začni sázet
Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Přepnout na plnou verzi
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Provozovatel: J & L SOLUTIONS LIMITED, Suites 41/42, Victoria House, 26 Main Street, Gibraltar