Operační zesilovač v elektronice - zapojení a příklady | Bet-Arena.cz

Operační zesilovače - příklady, zapojení a schémata

Vyhrávejte ZDARMA
Akční nabídka:
Online sázková kancelář Fortuna 900 Kč ZÍSKEJ
BONUS
Online sázková kancelář Tipsport 150 Kč ZÍSKEJ
BONUS
Online sázková kancelář Chance 200 Kč ZÍSKEJ
BONUS

 

Operační zesilovač je nezbytnou součástí mnoha elektronických obvodů, které používáme do dnes. Jeho první použití se ovšem datuje už od roku 1938.

OZFoto: Facebook

Operační zesilovač princip

Operační zesilovač funguje na principu elektronického obvodu. Tento prvek tvoří základ všech analogických elektronických systémů (historie). V současnosti se rovněž jedná o naprosto nepostradatelný obvod. Současné zesilovače jsou konstruovány jako integrované obvody, které velice často sdružují více operačních zesilovačů. Peníze zdarma na nákup elektroniky získáte zde.

Operační zesilovač použití

Operační zesilovače se v současnosti používají jako stejnosměrné a střídavé zesilovače napětového signálu nebo klopné obvody, omezovače amplitudy a aktivní elektronické filtry. Rovněž nesmíme zapomenout na využití při předvodu analogového do digitálního signálu.

Využijte skvělý BONUS
Peníze na sázení zdarma!
Fortuna sázková kancelář - vsaď 200 Kč a získej 400 Kč Vsaď a získej bonus

Bipolární operační zesilovač

Bipolární tranzistory se používají jako operační zesilovače. Bipolární operační zesilovač tedy vychází z tohoto konceptu, nicméně toto označení není nejvhodnější. Vznik těchto operačních zesilovačů se datuje kolem 60. let 20. století.

Schématická značka operační zesilovač

Schématická značka pro operační zesilovač je velice jednoduchá a zcela logická. Na schématickou značku OZ se můžete podívat zde:

Operační zesilovač schématická značka

Ideální operační zesilovač

Ve výpočtech se pro přehlednost operační zesilovač nahrazuje takzvaným ideálním operačním zesilovačem. V praxi žádné výpočty s ideálním operačním zesilovačem neplatí. Na schéma výpočtu se podívejte zde:

Ideální operační zesilovač

Operační zesilovače reálná schémata

Schémata operačního zesilovače na první pohled mohou vypadat poměrně složitě, nicméně pokud se podívám pozorně, opak je pravdou. Plánek s nejběžnějšími reálnými schématy naleznete zde:

Operační zesilovač

High end operacni zesilovace

High end operační zesilovač se používají v nejnovějších elektronických obvodech. Jejich vlastnosti se téměř blíží k ideálním operačním zesilovačům, nicméně jejich kvalit se jim dosáhnout nikdy nepodaří. Tyto rychlé operační zesilovače fungují na stejném principu, nicméně jsou kvalitnější, než zastaralé OZ, které se používaly v analogových obvodech.

Analogové obvody

Operační zesilovače se využívaly zejména v analogových obvodech, kde se vyskytoval už od roku 1938. Použití v historických analogových počítačích bylo nezbytné. V analogových systémech je totiž operační zesilovač ekvivalentem mikroprocesoru, který nalezneme u digitálních systémů.

Pandatron

Pandatron byl oblíbený web, který se věnoval zaměření na elektrotechniku. Jeho majitel nicméně už zemřel a obsah se nepodařilo obnovit. Na fórech zaměřených na elektrotechniku, včetně Operační zesilovačů, probíhaly sbírky, které měly pomoci tento web obnovit a přivést k životu. Bohužel se nic podobného nepodařilo a obsah webu Pandatron je nenávratně ztracen.

Využijte skvělý BONUS
Získej 150 Kč na sázení zdarma!
Tipsport - bonusy a akce pro sázkaře Začni sázet
Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Přepnout na plnou verzi
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Provozovatel: J & L SOLUTIONS LIMITED, Suites 41/42, Victoria House, 26 Main Street, Gibraltar